Germanii de la Stada au încheiat anul 2022 cu afaceri consolidate de 247 mil. lei în piaţa farmaceutică locală, în creştere cu 37%

Grupul Stada în România, care pune pe piaţă produse farmaceutice şi construieşte o fabrică de medicamente în Turda, Cluj, a încheiat anul 2022 cu afaceri de 247 mil. lei, o creştere de 37% faţă de anul anterior, din datele companiei.

„Creşterea vine din lansarea de produse noi, ne-am extins portofoliul de produse de tip speciality care, destinate oncologiei, hematologiei. Am adus inclusiv produse de tip biosimilar. În acelaşi timp, Stada a lansat şi produse inovative, destinate parkinsonului, două produse destul de importante. Creşterea vine şi din portofoliul de tip OTC, produse care sunt cunoscute de consumatori, cum ar fi Minimarţieni, Urinal”, a spus Mihai Fugarevici directorul general al Stada România.

Citește tot articolul aici.

CITEȘTE MAI MULT

Articole recomandate

Raportul de Sănătate STADA: 52% dintre români sunt nemulțumiți de sistemul de sănătate

București, Decembrie 2025 – 58% dintre europeni se declară mulțumiți de sistemele de sănătate din țările lor, conform noilor date

Fabrica din Turda consolidează aprovizionarea cu medicamente în România și Europa

Deschiderea noii fabrici marchează o etapă semnificativă în dezvoltarea companiei, atât la nivel național, cât și global. Investiția de peste

Fabrica de medicamente de la Turda, inaugurată oficial de compania germană Stada. Unitatea are o capacitate anuală de 150 de milioane de cutii

Compania farmaceutică germană Stada a inaugurat miercuri fabrica de medicamente de la Turda, cu o capacitate anuală de producţie de 150

Vezi toate articolele

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Alege țara ta
Prezentare generală a confidențialității

Aceste fișiere de date vă vor face navigarea mai ușoară și vor asigura o afișare corectă și sigură a paginilor. Făcând click pe ”Sunt de acord și continui” acceptați utilizarea cookie-urilor care îmbunătățesc calitatea site-ului nostru. Dacă nu sunteți de acord, faceți click aici pentru a activa doar cookie-urile esențiale.
În secțiunea ”Setați preferințele” puteți alege ce tipuri de fișiere doriți să permiteți. Pentru mai multe informații consultați Politica de confidențialitate.